Ваш ліміт для скачування в режимі демодоступу вичерпано. Передплатіть доступ, щоб продовжити

Психіатричні огляди працівників у 2025 році

Вимоги нормативних документів. Види оглядів. Строки дії довідки. ЗОЗ і лікарі, які мають право проводити огляди. Переліки категорій осіб, які підлягають таким оглядам

Катерина Хижняк
експерт Експертус Охорона праці, Європейського співтовариства з ОП, сертифікований аудитор систем менеджменту професійного здоров’я та безпеки

Розглянемо нормативні вимоги, які слід урахувати роботодавцю, щоб організувати психіатричні огляди працівників.

Які вимоги законодавства

Як працівникам проходити психіатричний огляд, визначають:  

Мета психіатричних оглядів — встановити придатність працівників до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану їхнього психічного здоров’я.

Роботодавець власним коштом організовує і проводить попередній, позачерговий та періодичні психіатричні огляди осіб із Переліку категорій осіб, які підлягають періодичному психіатричному огляду.

Які види

Працівники проходять психіатричні огляди:

Попередній — перед прийняттям (призначенням) на роботу чи службу або перед початком виконання окремих видiв діяльності (робіт, професій, служби).

► Позачерговий — на вимогу роботодавця у випадку виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами, за наявності згоди особи.

Приклад

Як направити працівника на позачерговий медогляд за підозри на психічний розлад

► Періодичний — у строки, визначені в Переліку категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду (п. 2 Порядку № 651).

Перелік категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду

Хто проводить

Огляд проводить:

  • лікар-психіатр, який працює за основним місцем роботи на умовах повної зайнятості в закладі охорони здоров’я (ЗОЗ), зареєстрований в ЕСОЗ і пройшов тематичне навчання за відповідною програмою згідно із законодавством України;
  • надавач медичних послуг, що отримав ліцензію на провадження господарської діяльності за спеціальністю психіатрія та уклав договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ.

Iнформацiя про тематичне удосконалення, яке пройшов лікар-психіатр, розміщується на офіційному вебсайті та/або у загальнодоступному місці закладу охорони здоров’я.

Під час огляду лікар-психіатр має розглянути наявні відомості про звернення особи за психіатричною допомогою до закладів з надання психіатричної допомоги (п. 7 Порядку № 651).

Проводять огляд ЗОЗ, які:

  • співпрацюють із НСЗУ за групами послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах»;
  • Державного управління справами, закладами охорони здоров’я у системі Міноборони, МВС (зокрема ЗОЗ ДСНС, Нацполіції, Держприкордонслужби, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку, які отримали ліцензію на медичну практику за спеціальністю «Психіатрія», забезпечують надання медичної допомоги та є користувачами електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).

ЗОЗ забезпечуватиме лабораторні дослідження та тестування біологічних матеріалів (кров і сеча). Забір аналізів у особи відбуватиметься в ЗОЗ, у якому вона проходить такий огляд (п. 4 Порядку № 651).

Як зберігати результати 

Особі, яка пройшла медогляд, лікар-психіатр видає довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, зокрема на предмет вживання психоактивних речовини. 

Працівники, для яких є обов’язковими психіатричні огляди, повинні надати комісії, що проводить медогляд, довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду. Так скеровує пункт 2.12 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Строк дії довідки про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин (за формою первинної облікової документації № 100-2/о) становить один рік з дати проведення огляду (п. 14 Порядку № 651).

Якщо працівник має намір працевлаштуватись на інше підприємство, він може використати результати психіатричного огляду протягом строку дії довідки, що він отримав. На вимогу працівника протягом строку дії довідки йому видають нову з відміткою «дублікат» (п. 15 Порядку № 651).

Періодичність проведення психіатричних оглядів і строк дії довідки не пов’язані між собою.

Довідка — це документ, який засвідчує дані на момент проведення психіатричного огляду працівника. Вона призначена для того, щоб роботодавець урахував результати досліджень, коли допускатиме працівника до певного виду робіт.

Акцент

Законодавство не визначає, хто у роботодавця зберігає довідки про проходження психіатричного огляду.

Дані про психіатричні діагнози — це конфіденційна інформація. Для того щоб контролювати періодичність і підтверджувати проходження працівниками періодичного психіатричного огляду, такі довідки варто зберігати разом із медичними документами у тому відділі, який їх зберігає. Доступ до таких даних в електронній системі охорони здоров’я обмежений і неможливий без згоди пацієнта.

МАТЕРІАЛИ ДО ТЕМИ